Itt van az ősz, itt van újra – de vajon mikortól számítjuk az ősz beköszöntét?
Itt van az ősz, itt van újra – szeptemberrel elindult az ősz, vagy inkább az őszi napfordulókor kezdődik el? Mi az igazság?
Az őszi napéjegyenlőség egy különleges csillagászati esemény, amelynek során a nappal és az éjszaka hossza megegyezik. Amíg a nyári napfordulón a nappal hossza volt több, mint az éjszakáé, addig ilyenkor ősszel ez a két napszak pontosan megegyezik. De vajon melyik napra esik idén ez a jeles nap?
2024-ben szeptember 22-én lesz a nap, vasárnap. Ez a csillagászati esemény jelzi a nyár végét és az ősz kezdetét. Ehhez az időszakhoz számtalan népi hagyományt, szokást kötöttek. Nézzünk is meg egy párat ezek közül!
- Hálaadás a terményekért: Ilyenkor régen a gazdák mindig hálát adtak az idei termésért. Szeptember közepére már megvolt a betakarítás, a szüret is lezajlott. Régen ilyenkor köszönték meg a föld termékenységét, ünnepségeket tartottak.
- Jeles napok kezdete: Rengeteg jeles nap található a naptárban a napéjforduló után.
- Rögtön a szeptember 29-i Szent Mihály napja, ami híres pásztorünnep volt, ilyenkor hajtották be az állatokat a mezőről.
- Október 4-e az Állatok világnapja – Szent Ferenc napja: környezetünk megismerése, megóvása fontos feladat, nemcsak ezen a napon, hanem egész évben figyelni kell, gondoskodni a körülöttünk élő állatokról.
- Tisztítási és tisztulás: az őszi időszakban is fontos a megtisztulás, nemcsak a környezetünknek, a lakóhelyünknek, hanem a szervezetünknek. Ilyenkor ősszel is és böjtöltek az emberek régen. Ezzel készítve fel a szervezetüket a hosszú télre, hogy minél egészségesebben kezdjék el a hideg napokat.
- Ősi rituálék: A régi kelták és germánok ilyenkor ősz kezdetekor különféle rituálékat hajtottak végre, hogy a jövő évi termés is gazdag legyen. Egyben hálát adtak az idei termésnek.
Őszi lámpás készítése: https://www.youtube.com/watch?v=__u1kglmsZM